Volkswagen Polo 1.4 DSG

Geride bırakılan 4 nesil sonrası Volkswagen Polomodern ve sade tasarımıyla 1.4 lt motoru ve 7 seviyeli DSG şanzıman tipiyle kullanıcılarının kalbini kazanmaya devam ediyor.

Volkswagen Golf VI ile başlayan yeni nesil tasarım dilinin son üyesi Polo, 1975 ‘ten itibaren başarıyla küçük sınıfta mücadele ediyor. Walter de Silva ‘nın yönetiminde tasarlanan Polo V, Golf’ün küçük kardeşi olduğunu çok fazla belli ediyor. Önden bakıldığında uzman olmayan gözleri yanıltan tasarımda, siyah zeminli farlar ve geniş hava girişine sahip ön tampon, Polo ‘nun sade ama sportif bir görünüm sunmasını sağlamış. Halojen farların içerisinde Audi A4’teki gündüz farlarını andıran bir çizgiyle sinyaller ayrılmış.

Gündüz farlarıysa opsiyonel olaral sunulan sis farlarının içinde yer alıyor. Aynı zamanda sis farlarının içinde viraj aydınlatması da bulunuyor. Polo’nun belirgin bir omuzçizgisi ve yatık A sütunları otomobilin sportifliğini artırırken görüş açılarında bir olumsuzluk hissedilmiyor. Küçük boyutlarıyla şehiriçinde manevra ve pratik park avantajları sunan Polo, içerisinde dört yetişkin için rahat bir oturma alanı sunuyor. Polo için abisi Golf’e çok benziyor dedik ancak içerisine geçtiğimizde karşılaştığımız malzeme ve işçilik hakkında aynısını söyleyemiyoruz. Bunun sebebiyse Golf’ün çıtayı çok yukarı taşımış olmasından kaynaklanıyor.

Polo’nun iç mekanına geri döndüğümüzde, sade bir kokpitin yolcuları karşıladığını söyleyebiliz. Üç kollu direksiyon simidi biraz cılız görünüyor. Ama direksiyon ele iyi oturarak görevini yerine getiriyor. Direksiyonun üzerinde hiçbir tuş olmaması iç mekandaki sade görüntüyü tamamlıyor. Sadelik her noktada hakim ,ortasında bilgi ekranı olan gösterge grubu da bu sadeliği devam ettirerek bütünlüğü bozmuyor. Ergonomi konusunda bir sıkıntı hissettirmeyen iç mekanda keyfe keder şikayet edilebilicek tek şey, bu kadar sadeliğin bir noktadan sonra sıkıcı olabileceği. Standart olarak arka koltuk sırtlıkları yatırılabilen otomobilin yenilenen koltuk kafalıkları,koltukları katlarken kafalıkların sökülmesini gereksiz kılıyor.

Polo’nun selefine göre 10 litre arttırılan bagaj hacmi artık 280 litre. Yeni Polo’nun arka koltukları yatırıldığındaysa bu hacim 952 litre oluyor. Ama selefinde arka koltukların yatırıldığında bagaj hacmi 1030 litreye ulaşıyordu. Sınıfının standartlarına göre konforlu olan Polo, darbe emişi başarılı olan süspansiyonlarıyla da bunu destekliyor. Süspansiyon özellikleriyle de yolcularını yormayan Polo, sürücüsüne de yumuşak direksiyon ve pedal takımıyla keyif aşılıyor. Ama bu yumuşaklık,aracın hızı arttığında tedirginlik yaratacak gibi değil. Tam aksine hız arttığında da direksiyon, sürücünün isteklerine başarılı bir şekilde cevapveriyor. Virajlarda çok zorlanmayı sevmeyen Polo,bu durumlarda önden kayma eğilimi gösterebiliyor.

Polo’nun dördüncü nesliyle yaptığımız testlere baktığımızda fren mesafesinin 41 m olarak ölçüldüğünü hatırlıyoruz. Polo V’de de 100 km hızla yapılan frenlemelerde 41 metrede duran otomobilin fren performansı sınıfının ortalamalarında olarak değerlendirilebiliyor.

Volkswagen Polo fiyatları buradan ulaşabilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Dacia Duster 1.6 4×2 başlıklı makalemizde Dacia Duster ve Duster 1.6 4x2 hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*